[tabslide]

Uporaj się z depresją

Badania wskazują, że praktyka uważności jest skutecznym antydepresantem. Pozwala ona poznać i wdrożyć metody rozpoznawania myśli lub odczuć, które mogą prowadzić do stanów depresyjnych.

 

„Automatyczny pilot”

Depresja dotyczy około 121 milionów ludzi na świecie. Objawia się ciągłym obniżeniem nastroju, brakiem energii i utratą woli życia. Dotknięci depresją mogą dojść do punktu, w którym nie są w stanie pracować, a nawet wychodzić z domu.

Odmiennie do innych chorób depresja nie ma zewnętrznych objawów, więc często jest niewidoczna dla innych. Cierpiący na depresję obwiniają siebie za swój stan. Mają obniżone poczucie wartości, a ponieważ często nie potrafią zrozumieć czemu czują się źle, „zadręczają się” myślami co poszło nie tak.

Praktyka mindfulness pozwala na zwiększenie poziomu koncentracji na chwili obecnej , aby można było zauważać zmiany zachodzące nieprzerwanie w ciele i umyśle. Dzięki temu możliwe jest wyłączenie „automatycznego pilota”. Mechanizm „automatycznego pilota” wymusza nieprzerwane podążanie za myślami i emocjami, szczególnie tymi negatywnymi.

Badania dowodzą, że trening uważności przynosi szczególnie dobre wyniki w walce z nawrotami depresji i w określonych przypadkach może mieć porównywalną lub znacznie wyższą skuteczność niż tradycyjne leczenie.