[tabslide]

Śpij lepiej

Badania wskazują, że praktyka uważności jest skutecznym antydepresantem. Pozwala ona poznać i wdrożyć metody rozpoznawania myśli lub odczuć, które mogą prowadzić do stanów depresyjnych.

 

Problemy z zasypianiem są powszechnym zaburzeniem w dzisiejszym świecie.

Często spowodowane jest to stresem, który pojawia się w ciągu dnia, nieregularnymi porami zasypiania, późnymi posiłkami lub utrzymywaniem umysłu na „pełnych obrotach” aż do momentu położenia się spać. Przed zaśnięciem często pojawiają się myśli związane z wydarzeniami z minionego dnia lub planowaniem i martwieniem się o przyszłość.

Brak dobrego snu ma duży wpływ na funkcjonowanie podczas dnia: pogorszenie nastroju, słabsza pamięć, łatwość popadania w irytację.

Wyniki badań pokazują, że ludzie praktykujący mindfulness wykazują większą stabilność emocjonalną oraz kontrolę nastrojów i zachowań w trakcie dnia, co wpływa na mniejszą aktywność umysłową wieczorem. Trening uważności umożliwia także lepszą kontrolę reakcji na negatywne myślenie i pozwala na „odpuszczenie” rozpamiętywania przeszłych wydarzeń i obaw przed przyszłością. Rezygnacja ze snucia niepokojących myśli pozwala na relaksację przed zaśnięciem.